poniedziałek, 20 lutego 2017 r.  Imieniny: Anety, Lehca, Leona
Wiadomości z tagiem Porozumieniu  RSS
Negocjacje handlowe UE z Japonią utknęły. Porozumienie wciąż możliwe

Dodano: 20.02.2017 18:30 | 0 odsłon | 0 komentarzy


Negocjacje umowy o wolnym handlu między UE a Japonią utknęły w martwym punkcie na finiszu, ale Bruksela ma nadzieję, że problemy uda się rozwiązać i porozumienie zostanie osiągnięte - wynika z informacji przekazanych w poniedziałek przez źródła unijne.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Samorządy pomogą rządowi w rozwoju elektromobilności

Dodano: 20.02.2017 10:22 | 0 odsłon | 0 komentarzy


Porozumienie podpisane przez Polski Fundusz Rozwoju, Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Energii, NCBiR, NFOŚiGW oraz samorządowców z 41 polskich miast i gmin (reprezentujących niemal 45 proc. taboru autobusowego w Polsce) pod auspicjami Związku Miast Polskich, tworzy wspólnotę, która będzie kształtować zasady dotyczące branży elektromobilności w całej Polsce.

Źródło: motoryzacja.wnp.pl

JSW: nagroda dla załogi dzięki efektom restrukturyzacji i stabilnej sytuacji firmy

Dodano: 15.02.2017 17:32 | 1 odsłon | 0 komentarzy


Porozumienie ze związkami, przewidujące jednorazową nagrodę dla pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej i wyższe kategorie płacowe dla 10 proc. załogi, było możliwe "dzięki efektom działań restrukturyzacyjnych, a także stabilnej sytuacji finansowej firmy" - podała JSW.

Źródło: gornictwo.wnp.pl

PE wciąż nie określił się w sprawie reformy ETS

Dodano: 14.02.2017 9:20 | 2 odsłon | 0 komentarzy


Poniedziałkowa debata europosłów w sprawie kształtu reformy unijnego systemu pozwoleń na emisję CO2 (ETS) nie rozstrzygnęła wątpliwości co do tego, w którą ostatecznie stronę Parlament Europejski będzie chciał skierować zmiany.Z punktu widzenia gospodarczych interesów Polski bardzo ważne jest przyjęcie podczas środowego głosowania kilku poprawek, których celem jest ochrona wysokoemisyjnego przemysłu i energetyki. Jednak w poniedziałek w Strasburgu więcej głosów było za utrzymaniem wypracowanego w komisji środowiska PE kompromisu, który zaostrza kurs, niż za modyfikacjami oznaczającymi nieco luźniejsze podejście do polityki klimatycznej.

Pilotujący tę sprawę europoseł z Grupy Konserwatystów i Reformatorów Ian Duncan apelował, by ze skomplikowanej układanki regulacji, które mają służyć walce z globalnym ociepleniem, nie wyjmować elementów. "Najważniejsze jest, żebyśmy sprawili, by porozumienie paryskie stało się rzeczywistością" - podkreślał Brytyjczyk.

Przedstawiciele socjalistów, czyli drugiej największej frakcji w PE, nie byli jednoznaczni, ale opowiadali się raczej za restrykcyjnym podejściem. "To bardzo kruche porozumienie, kompromis wypracowany w komisji środowiska jest bardzo dobry" - mówiła europosłanka Miriam Dalli. "Jest szansa, żeby pokazać, że poważnie podchodzimy do zmian klimatycznych i ocieplenia klimatu. Możemy pokazać, że Europa chce być w awangardzie, jeśli chodzi o budowę społeczeństwa opartego na technologie wolnych od CO2" - wtórowała jej inna socjalistka Jytte Guteland.

W podobnym tonie wypowiadali się też przedstawiciele kilku innych grup politycznych. "Dzięki wyższemu współczynnikowi liniowej redukcji zmniejszamy liczbę uprawień. Udało nam się też ograniczyć darmowe uprawienia dla tych sektorów przemysłu, które nie będą zagrożone na scenie międzynarodowej (...) Ten pakiet jest daleki od ideału, ale to najlepsza rzecz, jaką udało się nam wyciągnąć z propozycji" - powiedział Gerben-Jan Gerbrandy z Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy ALDE.

Wyższego współczynnika redukcji oznaczającego mniej uprawnień do emisji CO2 bronił też Bas Eickhout z Zielonych. Tymczasem dla Polski szybsze tempo redukcji liczby uprawnień jest niekorzystne, bo oznacza wyższe ceny pozwoleń za emisję CO2.

"To jest moment, kiedy te wszystkie ładne słowa dotyczące porozumienia paryskiego powinny być przekute na czyny. Aktualny system nie działa dobrze, dlatego bardzo ważne jest podwyższenie czynnika liniowej redukcji, który nas zbliży do Paryża" - mówił Eickhout. Jak podkreślał, porozumienie w komisji środowiska, które to przewiduje, było możliwe m.in. dzięki szerokiemu poparciu od skrajnej lewicy z GUE do konserwatystów z EKR.

Jednak największa grupa w Parlamencie Europejskim, Europejska Partia Ludowa, nie chce tak mocno dokręcać śruby. EPL złożyła poprawki przewidujące m.in. obniżenie linearnego współczynnika redukcji z 2,4 do 2,2 proc., a także korzystniejsze zapisy dla producentów cementu.

"Ten raport zdecyduje, czy gospodarka europejska się obroni. Zwłaszcza teraz, gdy najwięksi światowi emitenci chcą się wycofać ze zobowiązań paryskich, warto wrócić do rozwiązań, które zaproponowała komisja przemysłu" - namawiał Jerzy Buzek (EPL, PO).

Mówił również o przywróceniu bezpłatnych uprawnień dla producentów cementu, zatrzymaniu na rynku 800 mln uprawnień z rezerwy stabilizacyjnej (MSR) i pozostawienie krajom beneficjentom zarządzania funduszem na modernizację systemu energetycznego.

Europosłanka Jadwiga Wiśniewska (EKR, PiS) podkreślała, że w proponowanym kształcie ETS pogłębi ucieczkę emisji, czyli przenoszenie się wysokoemisyjnych przedsiębiorstw poza UE, co oznaczać będzie utratę miejsc pracy.

"Nie mogę się zgodzić z restrykcyjnym podnoszeniem wskaźników redukcji emisji, sztucznym windowaniem cen uprawnień, majstrowaniem przy rezerwie stabilności rynku i niezrozumiałym atakiem na sektor cementu" - wymieniała.

Polscy europosłowie liczą na to, że ważne dla naszego kraju poprawki - choć nie mają poparcia całych grup politycznych - zostaną poparte przez deputowanych z tych regionów UE, które są zależne od przemysłu.

Dla Polski poza obniżeniem liniowego współczynnika redukcji ważne jest też zarządzanie funduszem modernizacyjnym przez państwa członkowskie, czy umorzenie mniejszej liczby pozwoleń na emisje z rezerwy stabilności rynkowej. Wszystko to ma bowiem prowadzić do ograniczenia liczy certyfikatów na emisje i co za tym idzie podniesienia ich cen.

Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ kot/ ap/ pro/

Źródło: energetyka.wnp.pl

W JSW najpierw jednorazowa nagroda, a następnie przeszeregowania

Dodano: 10.02.2017 17:32 | 0 odsłon | 0 komentarzy


Porozumienie zawarte przez przedstawicieli reprezentatywnych organizacji związkowych Jastrzębskiej Spółki Węglowej i zarząd spółki stanowi, że 6 marca pracownicy otrzymają specjalną nagrodę jednorazową.

Źródło: gornictwo.wnp.pl

Trzy pytania o CETA. Europoseł Mirosław Piotrowski: Porozumienie UE - Kanada może przynieść więcej szkody niż pożytku

Dodano: 08.02.2017 11:32 | 2 odsłon | 0 komentarzy


- Porozumienie UE - Kanada jawi się jako anachronizm, który może przynieść więcej szkody niż pożytku, powodując wzrost oporu i niechęci społeczeństw państw europejskich wobec instytucji UE - uważa europoseł Mirosław Piotrowski z frakcji Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

TiTIP-u nie ma, porozumienie jest [Felietonik Marcina Masnego]

Dodano: 07.02.2017 5:58 | 3 odsłon | 0 komentarzy


Obecnie od roku w ramach Solvency II ubezpieczyciele spoza Unii nie mogą być niczego pewni, jeśli unijna władza nie uzna nadzoru w ich macierzystej jurysdykcji za "równoważny". Dopóki porozumienie nie wejdzie w życie, nadzorcy europejscy mogą stosować wymogi wypłacalnościowe i kapitałowe do światowych operacji wszystkich amerykańskich ubezpieczycieli operujących w Unii. Porozumienie dwustronne zatem uwolnić miałoby wielu ubezpieczycieli amerykańskich od brzemienia Solvency II.

Źródło: feedproxy.google.com


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2017 rediff.pl  - wszelkie prawa zastrzeżone